Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Biznes

7 powodów, dla których prywatne placówki medyczne powinny zainwestować w telemedycynę

Nadchodzi czas na rewolucję w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia w Europie, która będzie kształtowana przez cyfryzację, nowe technologie oraz rozwiązania telemedyczne. Placówki medyczne, jeśli chcą być konkurencyjne i świadczyć usługi na najwyższym poziomie, powinny jak najszybciej dostosować się do zmieniającego się rynku i nowych potrzeb pacjentów. Jak telemedycyna może im w tym pomóc?


Telemedycyna - czym jest i dlaczego prywatne placówki medyczne powinny w nią zainwestować?

Telemedycyna to najnowsza forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej na drodze przekazu audiowizualnego, bez fizycznego kontaktu lekarza z pacjentem. Pozwala na zdalną diagnozę, wykonywanie części badań oraz monitoring stanu zdrowia pacjenta poza stacjonarną placówką. Jest to możliwe dzięki przenośnym urządzeniom medycznym, wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie, które rejestrują i transferują dane pacjenta. Telemedycyna eliminuje konieczność przemieszczania się zarówno lekarzy, którzy mogą pracować z każdego miejsca na świecie, jak i pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością. Jakie argumenty stoją za tym, by prywatne placówki medyczne wprowadziły rozwiązania telemedyczne do swojej oferty?

1. Optymalizacja kosztów

Technologia pozwala na stopniowe ograniczanie inwestycji w kosztowną infrastrukturę, na rzecz bardziej efektywnych i tańszych rozwiązań telemedycznych. Umożliwia optymalne zarządzanie zarówno sprzętem, jak i personelem placówki medycznej.

Dzięki konsultacjom i badaniom przeprowadzanym zdalnie on-line, lekarz nie jest zobligowany do świadczenia usług w stacjonarnej placówce wyposażonej w określony sprzęt medyczny. Korzysta na tym również pacjent  -  bez wyjścia z domu może uzyskać fachową poradę od lekarza, który znajduje się w dowolnym miejscu na świecie i ma dostęp do specjalistycznego oprogramowania

2. Oszczędność czasu

Rozwiązania telemedyczne rewolucjonizują także sposób działania szpitali. Dzięki zdalnej diagnostyce i monitoringowi:

3. Wzrost efektywności leczenia

Objęcie pacjenta zdalną opieką medyczną usprawnia proces leczenia i zwiększa jego skuteczność. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa liczba pacjentów wymagających cyklicznych badań i konsultacji lekarskiej będzie rosła. Wiele chorób (np. cukrzyca lub miażdżyca) potrzebuje ciągłego monitoringu. Zastosowanie w tych przypadkach rozwiązań telemedycznych umożliwi stałą obserwację stanu zdrowia pacjentów, a co za tym idzie poprawi efektywność ich leczenia.

4. Dostosowanie do oczekiwań pacjentów

Badania najważniejszych ośrodków wskazują, że większość pacjentów w Europie jest już gotowych korzystać z rozwiązań telemedycznych, przede wszystkim: telekonsultacji, telemonitoringu, telediagnostyki, telerehabilitacji.

Żeby trafnie odpowiedzieć na nowe potrzeby pacjentów, prywatne placówki medyczne powinny już teraz myśleć o udostępnieniu im usług telemedycznych. Jeśli tego nie zrobią lub nowe rozwiązania wdrożą zbyt późno, muszą się liczyć z ryzykiem utraty konkurencyjności, a co za tym idzie - obniżeniem rentowności placówki.

5. Podniesienie prestiżu placówki

Inwestycja w nowe technologie, w tym innowacyjne rozwiązania telemedyczne, to dla placówki także korzyść wizerunkowa. Technologia zmienia sposób korzystania z usług, także medycznych. Pacjenci oczekują, że coraz więcej spraw będzie można załatwić on-line - od rezerwacji wizyt lekarskich przez internet po zdalną diagnostykę.

Dzięki wzbogaceniu oferty o innowacyjne usługi placówki medyczne szybciej i lepiej odpowiedzą na potrzeby pacjentów, którzy stawiają na nowoczesne formy leczenia. Staną się bardziej prestiżowe, co zachęci kolejnych klientów do skorzystania z ich usług.

6. Zwiększenie konkurencyjności mniejszych placówek medycznych

Wdrożenie rozwiązań telemedycznych to szansa na rozwój dla mniejszych placówek. Pozwalają one placówce świadczyć usługi, które były dotychczas niedostępne np. z powodu braku aparatury medycznej czy niedostatecznej liczby lekarzy specjalistów w danej miejscowości.

Telemedycyna pomaga rozwijać ofertę szczególnie tym placówkom, które są ulokowane w mniejszych miastach poprzez udostępnienie specjalistycznych usług ich mieszkańcom.

7. Zwiększenie kompetencji lekarzy oraz personelu medycznego

Skomplikowane zabiegi i operacje przeprowadzane przez lokalnych lekarzy mogą być zdalnie nadzorowane przez lekarzy specjalistów, także z zagranicy. Takie konsultacje pozytywnie wpłyną na szybkość i jakość pracy stacjonarnego specjalisty, a także umożliwią wymianę wiedzy pomiędzy zespołami.

 powody inwestycji w telemedycynę przez prywatne placówki medyczne

Podsumowanie

Popyt na rozwiązania telemedyczne jest ogromny i ciągle rośnie, głównie dlatego, że zmieniają się wymagania pacjentów. Wzrasta świadomość konieczności dbałości o własne zdrowie, dostęp do internetu i nowych technologii jest coraz szerszy, a wygoda korzystania z usług medycznych nabiera znaczenia. Aby zachować konkurencyjność prywatne placówki medyczne powinny dostosować się do tych zmian i przemodelować sposób świadczenia usług zgodnie z oczekiwaniami nowoczesnych pacjentów. Szczególnie dotyczy to podmiotów świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, diagnostyki, rehabilitacji i opieki senioralnej.

 

-> Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z osobami, które również uznają go za wartościowy.

-> Potrzebujesz unikalnego rowiązania telemedycznego? Napisz krótki mail na hello@programa.pl lub zadzwoń +48 577 196 681 - poznaj nas i daj się poznać!


Udostępnij:
[] []