Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Biznes

Realizacja projektu IT: wewnętrzny zespół czy outsourcing programistów?

Twoja firma się rozwija, planujesz inwestycje - także w IT. Przed Tobą wiele projektów wymagających wsparcia specjalistów od software. Czy do napisania nowej aplikacji webowej lepiej zatrudnić wewnętrznego programistę czy zdecydować się na outsourcing? Dowiedz się, czym charakteryzują się te rozwiązania i wybierz najlepszą opcję realizacji Twojego projektu IT.


Wewnętrzny zespół ekspertów - pomoc na wyłączność?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że zbudowanie wewnętrznego zespołu IT, odpowiedzialnego za technologiczny rozwój danej firmy, to decyzja gwarantująca sprawną i skuteczną realizację projektów informatycznych. Za tą opinią stoją mocne argumenty.


Plusy

+ zatrudnieni pracownicy są dyspozycyjni, znają kulturę organizacji, a jeśli odpowiadają im jej wartości i misja, na ogół związują się z nią na dłużej,  

+ łatwo monitorować pracę programistów, a także modyfikować na bieżąco ich priorytety,

+ przepływ informacji jest szybki - wszystkie wątpliwości można wyjaśnić od ręki,


Co zatem sprawia, że to nie zawsze najlepsza opcja dla realizacji projektów IT?


Minusy

- na ogół czasochłonny proces rekrutacyjny, który generuje wysokie koszty.

Popyt na usługi programistów na ogólnoświatowym rynku pracy przewyższa podaż. Wg badań przeprowadzonych przez Economic Modeling tylko w samych Stanach Zjednoczonych jest średnio 3x więcej ofert pracy niż chętnych do podjęcia pracy programistów.

 

praca programistów - programa software house

Źródło: The Labor Market Supply & Demand of Software Developers, Economic Modeling

 

To powoduje, że trudno znaleźć kompetentną, pasującą do organizacji osobę. Sami programiści nie mają tego problemu - im stosunkowo łatwo zmienić pracę, gdyż konkurencja czeka na nich z otwartymi rękami.

- konieczność nie tylko zapewnienia stałej pensji, ale również pokrycia kosztów związanych z zatrudnieniem i pozapłacowymi korzyściami,

- systematyczne przeznaczanie środków na szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, doskonalące umiejętności i kompetencje miękkie,

- koszty związane ze stworzeniem odpowiedniego środowiska pracy.

Potrzeby programistów nie kończą się na wygodnym krześle i sprawnym komputerze, a chillout roomy i kreatywna przestrzeń już od dawna są standardem. Aby utrzymać efektywność pracowników na wysokim poziomie trzeba zaoferować “coś więcej”.

Outsourcing programistów - optymalne rozwiązanie?


Jak widać, stworzenie własnego zespołu programistów to duża inwestycja. Nie wszystkie przedsiębiorstwa są na nią gotowe w momencie, gdy zachodzi potrzeba tworzenia aplikacji. Wtedy warto szukać wsparcia u zewnętrznej firmy.


Plusy:

+ spośród wielu działających na rynku firm możesz wybrać tę, która zaproponuje najlepszą tj. dostosowaną dokładnie pod Twoje potrzeby ofertę,

+ masz możliwość uzyskania wstępnej wyceny pomysłu oraz negocjowania warunków wykonania zlecenia przed rozpoczęciem realizacji projektu,

+ nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z inwestycją w infrastrukturę tj. sprzęt, pomieszczenia biurowe etc. Przedmiotem transakcji są “tylko”: czas, pomysły i sposób realizacji,

+ ograniczasz ryzyko, że efekty nie spełnią Twoich oczekiwań - zwłaszcza, że w cenę usługi wliczone są również regularnie składane raporty dotyczące realizacji projektu,

+ praca nad rozwiązaniem jest efektywna - rozliczasz się za realizację konkretnych działań, a nie za dyspozycyjność.
 

bugilo - system do zarządzania projektami, programa software house

Realizację zadań związanych z projektem można zobaczyć w narzędziu do zarządzania projektami, np. Bugilo


Outsourcing nie jest jednak odpowiedzią na wszystkie wyzwania firm związane ze sprawną realizacją projektów IT. Zlecanie niedoświadczonym osobom prac nad ważną dla Ciebie aplikacją to ryzyko.

 

Minusy:

- ograniczony nadzór - niektóre firmy ograniczają kontakt i informowanie o postępach prac wyłącznie do raportów;

Rozwiązanie: regularne spotkania i wyznaczenie po obu stronach zespołów projektowych w dużym stopniu minimalizuje to ryzyko.

- utrudnienia komunikacyjne - trudno omawiać szczegóły współpracy, jeśli np. różnica stref czasowych jest znaczna i aby porozmawiać, musiałbyś się zrywać o świcie lub zostawać w biurze do późnych godzin wieczornych;

Rozwiązanie: Warto realizować projekt z software house’m, który będzie dyspozycyjny w godzinach pracy Twojego przedsiębiorstwa, czynnie korzysta z komunikatorów typu Skype lub Hangouts i swobodnie komunikuje się w Twoim lub wspólnie wybranym języku.

- wyzwania związane z bezpieczeństwem danych - outsourcing projektu zawsze wiąże się z przekazaniem części wrażliwych informacji; 

Rozwiązanie: przed ostateczną decyzją o outsourcingu warto upewnić się, że dane będą przechowywane na serwerach udostępnianych jedynie osobom zajmującym się Twoim projektem. Pamiętaj o podpisaniu umowy o poufności (Non Disclosure Agreement (NDA))

 

Podsumowanie

Rozwijając projekt - bez względu na to, czy jest to aplikacja webowa czy strona internetowa - potrzebujesz zdecydować, czy budujesz własny zespół programistów czy powierzasz to zadanie zewnętrznym specjalistom.

Zanim wybierzesz formę realizacji projektu dokładnie przeanalizuj sytuację swojej firmy i zrób research wśród potencjalnych partnerów. Po czym poznasz, że dostawca oprogramowania jest wart Twojego zaufania? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać dobry software house do realizacji Twojego projektu IT.

Biznes opiera się na wzajemnym zaufaniu wszystkich zaangażowanych stron i akceptacji przez nich pewnych reguł współdziałania. Ta zasada odnosi się także do współpracy z zewnętrznymi specjalistami. Outsourcing to nowe podejście do prowadzenia biznesu, z którego korzysta coraz więcej firm i startupów, szukających sposobów na optymalizację kosztów i ścieżek rozwoju biznesu.

 

-> Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z osobami, które również uznają go za wartościowy.

-> Potrzebujesz zespołu programistów do pracy nad Twoim projektem? Napisz krótki mail na hello@programa.pl lub zadzwoń +48 577 196 681 - poznaj nas i daj się poznać!


Udostępnij:
[] []