Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Biznes

Wskaźnik ROI, czyli co ja z tego będę miał... [Maria Zagożdżon, CEO Programa, dla Magazynu CRN]

Jak mądrze podjąć decyzję o wdrożeniu systemu IT, który z założenia ma długofalowo wesprzeć firmę w codziennych procesach? Przede wszystkim mierzyć ROI z inwestycji w projekt IT. Wskaźnik ten daje odpowiedź na pytanie, czy wdrożenie systemu przyniesie przedsiębiorstwu wymierną korzyść w założonym czasie. Jak się zabrać do jego obliczenia? Wesprze w tym doświadczony dostawca rozwiązań informatycznych - podczas warsztatów przedwdrożeniowych zada szereg pytań, które nie tylko pomogą zobrazować działanie docelowego systemu, ale również zbadają, czy warto go wdrażać w najbliższym czasie. O tym, na co zwracać uwagę przy badaniu efektywności danej inwestycji informatycznej, opowiada w Magazynie CRN Maria Zagożdżon, CEO Programa™.

[Aby przejść do artykułu, kilknij w poniższą grafikę]

 

Maria Zagożdżon, Wskaźnik ROI w systemach IT, Magazyn CRN

Zobacz także: kalkulator ROI

Nie istnieje uniwersalne ROI dla wszystkich projektów IT. Każda firma obliczając ROI dla swojego biznesu powinna zadać sobie kilka pytań:

-> Czy spodziewane oszczędności/zysk są mierzalne i możliwe do osiągnięcia?
-> Czy korzyści z projektu IT są jednorazowe?
-> A może jego realizacja będzie pozytywnie wpływać na rozwój firmy w innych, nieuwzględnionych wcześniej obszarach (to ważne, by uniknąć podwójnego liczenia)?

Trzeba też określić, jakie są “twarde” mierniki sukcesu inwestycji, np. oszczędność czasu wynikająca ze zmniejszenia liczby błędów / zwiększenia produktywności / zwiększenia bezpieczeństwa systemu / przyspieszenia obsługi klienta etc.

W szacowaniu ROI w projektach IT mogą także pomóc dostępne w sieci narzędzia, np. ten kalkulator ROI.


Udostępnij:
[] []